Det Sidste Kongemord - Viborg Museum

Det sidste kongemord – mordgådejagt i Domkirkekvarteret

 


Kan du og dine klassekammerater løse danmarkshistoriens største mordgåde? Den danske konge Erik Klipping blev brutalt myrdet Sct. Cecilienat i året 1286. Det skete i Finderup lige syd for Viborg. Marsk Stig og otte andre adelsmænd blev dømt for forbrydelsen. Men var de skyldige? Svaret gemmer sig i Viborgs domkirkekvarter.

Tag klassen med på en spændende gådejagt fyldt med mystik og hemmeligheder og en rejse tilbage i tiden til et dramatisk kapitel i danmarkshistorien. I vil opleve danmarkshistorien på en ny, underholdende og legende måde, når den sande morder skal afsløres. Og I vil blive afkrævet mod, opfindsomhed og ikke mindst talent for heltegerninger.

Mordgådejagten begynder ved kiosken i Skovgaard Museets have. Her får I udleveret information og materiale til turen. Derefter er det op til jer at knække koder, finde skjulte spor og samarbejde som klasse, mens I bevæger jer igennem Viborgs smukke domkirkekvarter. Mordgådejagten er udviklet af spiludviklerfirmaet HV?M i et samarbejde mellem Viborg Museum og Skovgaard Museet.

Aktiviteten
Klassen skal gå i grupper af 4-6 elever (+ 1 voksen ved 5. klasserne)
Grupperne sendes afsted med ti minutters interval.
Alt foregår til fods (i alt ca. 3 km) rundt i Domkirkekvarteret.
Alt er analogt, og der er ikke brug for smartphones.

Tilmelding: Turen kan gennemføres alle hverdage kl. 8.00 - 14.00
Skriv til vibmus@viborg.dk og send denne formular med jeres kontaktoplysninger

Varighed: ca. 75 minutter.

Pris: 800 kr. pr. klasse. eller op til 28 elever.

Mødested: Skovgaard Museets Have, Domkirkestræde 2, 8800 Viborg.

Forberedelse
Eleverne skal forberedes på, at de skal samarbejde og lytte til hinanden.
Lav gerne grupper på 4-6 elever inden I ankommer til aktiviteten.
I kan evt. tale lidt om mordet på kong Erik Klipping i 1286 inden turen, men det er ikke en forudsætning. Klæd jer på efter vejret.

Efterbehandling
I kan bruge mordgådejagten, som en optakt til et emne omkring Erik Klipping og kongemagt i middelalderen.
Tag en snak på klassen om de forskellige kompetencer som kom i spil på turen og om de "roller" man fik i gruppen. 
I kan tale om konspirationsteorier i historien generelt.

Formål
At eleverne samarbejder.
At eleverne får øje for hinandens kompetencer.
At eleverne får kendskab til dele af byens historie - særligt middelalderen.
At eleverne får øvet deres logiske tankegang.
At eleverne får udfordret deres kreative tankegang.
At eleverne lærer at læse en opgave rigtigt.
At eleverne lærer at orientere sig på et kort.

Hvad opfylder aktiviteten fra de FFM?
Historie - Der arbejdes med kompetenceområdet kronologi og sammenhæng, hvor eleven kan sammenligne væsentlige træk ved historiske perioder. Med er særligt fokus på det det lokale, regionale og globale.

Anden praktisk information
I bliver taget i mod af en museumsformidler  som sætter jer i gang og afrunder forløbet sammen med jer. 
Max. antal er 26 elever.
Der er mulighed for at spise medbragt mad.
Det er muligt at søge transporttilskud i Viborg Kommune til dette forløb, hvis I kommer fra en skole i Viborg Kommune.


Emneområde
Kulturhistorie og tro
Kunst, arkitektur og design
Natur og friluftsliv
Naturvidenskab
Sprog
Trivsel og fællesskaber
Tværfaglige tilbud
Fag
Billedkunst
Dansk
Drama
Geografi
Historie
Kristendomskundskab
Matematik

 

Book forløbet ved at sende denne formular til vibmus@viborg.dk

hvid.jpg